Kilit Taşı Nasıl Döşenir?

Kilit Taşı Nasıl Döşenir? Zemin kaplama denince akıllara ilk gelen ve farklı tasarımlarıyla  uygulandığı her alanda göz dolduran bu yapı taşları üretimindeki aynı titizlik ve hassasiyetle döşeme yapıldığı müddetçe adeta mekanlara işlenmiş bir dantel görünümü kazandırıyor.

Kilit Taşı Bu yapı taşlarının istenildiğinde tekrar tekrar sökülüp ve yine istenildiğinde  iç içe geçirilerek kullanılması özelliği döşemede oldukça kolaylık sağlıyor. Elbette ki döşeme işlemine başlamadan önce ideal bir sonuç elde etmek adına dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Öncelikle parke taşları uygulanacak zeminin sertliği kontrol edilmelidir eğer ihtiyaç duyulursa sertleştirme işlemi mutlaka yapılmalıdır ki bu iyi bir sonuç elde etmek için ilk aşamadır. Daha sonra parke taşlarının düzenli bir şekilde durması için mastarlama yani yüzeyi düzeltme düzleştirme ve kumlama işlemine geçilir ve kilit parke taşlarının döşeme işlemine başlanır. Silikon uçlu çekiç yardımı ile taşların aynı hizaya getirilmesi sağlanır ve montajı yapılır.Yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra boşlukların doldurulabilmesi için finişer olarak bilinen iş makinesi yardımıyla taşların arasına kum dökülür. En son işlem olarak da taşların üzeri temiz hale getirilerek döşeme işlemi tamamlanmış olur.

Evet, kilit parke taşı döşeme işlemi bütün bu detaylar dikkate alınarak yapıldığında bizlere, şirin patikalar, zarif mekanlar, parklar, bahçeler, araba yolları, yürüyüş yolları güvenli kaldırımlar ve  şık görünümlü modern mekanlar kazandırıyor. Özellikle peyzaj alanında modernizmin gözdesi diyebiliriz.

Şimdi Ara