Kilitli Parke Taşı Üretimi

Kilit parke taşı, zemin kaplamada alışılmışın dışında kullanıldığı ortamlara farklı bir ambiyans sağlayarak iç açıcı ve modern bir görünüm kazandırır. Fakat bu modern görünümü sağlaması için kilit parke taşlarının estetik bir forma sahip olması ve bunun içinde belli işlemlerden geçmesi gerekmektedir.

Kilit parke taşının üretimi günümüz teknolojisinden de istifade edilerek, son teknoloji parke makinelerinde yüksek vibrasyonla çeşitli ölçü ve şekillerdeki kalıplara dökülerek imalatı gerçekleştirilir. Belli formlarda üretilen bu blokların üretimi, diğer beton bloklara göre daha kapsamlı ve profesyonel bir iştir. Bunun nedeni de bu parke taşının doğa koşullarına maruz kalması ve zemin kaplama materyali olması sebebiyle çeşitli çevre faktörlerinden dolayı aşınma ve yıpranmaya uğraması gibi etkenleri ortadan kaldırmayı hedeflemektir. Bu sebeple kilit parke taşı  üretiminde kaliteyi ve çeşitliliği artırmak profesyonel bir çaba gerektirir.

Parke taşının yüzey olarak diğer zemin kaplama maddelerine oranla  daha pürüzsüz bir özellikte üretiminin sağlanması önemlidir. Üretim esnasında  kalıp üzerine dökülen harca uygulanan hidrolik basınçtan dolayı kalıplar arasında bir vakum meydana gelmektedir ki  işte bu istenmeyen durumdur. Çünkü bu vakumdan ötürü parkenin yüzeyinde kabarıklıklar meydana gelir, buda baskının ideal seviyede olmadığını gösterir. İşte bütün bu olumsuzlukların ortadan kalkması ve baskının ideal seviyeye ulaşması  için de daha önce bahsettiğimiz üst kalıpta bulunan vibrasyon yani küçük ve hızlı titreşimlerle üretimde büyük bir profesyonellik ve titizlik göstermek gerekir. Sonuç olarak da gayet kaliteli ve estetik görünüme sahip yapı taşları elde edilir.

Her ne kadar üretimi aşamalı ve meşakkatli olsa da kilit parke taşı özellikle ekonomik olması yönünden zemin kaplamada inanın  doğru bir seçim olacaktır. Çünkü üretiminde gösterilen bu hassasiyet ürünün kullanım ömrünü uzatmakla kalmıyor, çevrede bir çok alana da modern bir görünüm kazandırıyor.

Benzer Yazılar

Şimdi Ara