Kilitli parke

Ankara kilitli parke

Yaşadığınız çevre ile bütünleşen, doğa ile iç içe olmasını seven beton altyapı elemanları günümüzde peyzaj mimarisinin ve inşaat sektörünün vazgeçilmez parçalarıdır.

Kolay kullanımı uzun ömrü ve az masraflı oluşu, Ankara Kilit Taşı beton parke taşlarını en ekonomik malzeme haline getirmiştir. Altyapı çalışmalarında beton parke taşları, zayiat vermeden sökülerek tekrar kullanılabilir. Bu özellikleri nedeni ile de en ekonomik kaplama elemanıdır.

Uzun yıllar her türlü doğa şartlarına ve ağır yüke dayanan beton parke taşlarının sağlamlığı ve uzun ömrü artık herkes tarafından onaylanmaktadır. Beton parke taşları ve dekoratif taşlar %5 ten daha az bir emiciliğe sahip olduğundan asfalt ve diğer kaplama malzemelerinden oldukça uzun ömürlüdür.Bu sayede malzemenin ömrüne ve görüntüsüne en çok zarar veren tuzlar ve kimyasal maddelerin zararlı etkileri en aza inmektedir. Ayrıca Zemin kaplama malzemelerinin ömrü, yüzey aşınma mukavemetine bağlıdır.

Şekil ve renk çeşitliliği, estetik yönünden diğer alternatif kaplama malzemelerine göre üstünlük sağlar. Beton altyapı elemanlarının inşaat ve peyzaj mimarisindeki uygulama alanları o kadar çeşitlidir ki kullanıcı hayal gücünü kullanarak daha önce bilinen döşeme şekillerinin ve uygulama alanlarının dışında yepyeni uygulamalar yaratabilir.

 

Hammadde ve Ürün Hakkında Genel Bilgiler

Dış mekanlarda en çok kullanılan malzeme olan Ankara Kilit Taşı ve  Kilitli Parke , çeşitli uygulamalarıyla ve uzun yıllar her türlü doğa şartlarına ve ağır yüke dayanması,sağlamlığı ve uzun ömrü ile artık herkes tarafından onaylanmaktadır. Birçok alanda rahatlıkla kullanılan ve her türlü mimariye uyum gösteren Ankara Kilit Taşı, sağlamlığının yanı sıra dekoratif görünümüyle de en iyi ve en ucuz şekilde ihtiyaca cevap verebilmektedir. Özellikle şehir içi yol ve tretuar kaplamalarında, sanayi alan ve yollarında, araç park alanlarında, ticari merkezlerde, fabrika çevreleri ve benzeri yoğun çalışmaların etkisinde kalan bölgelerde yıllarca bozulmadan kullanılabilecek kilitli parke taşı, değişik renk seçenekleri sayesinde de geniş bir uygulama alanı bulabilmektedir. Ayrıca zemin kaplama malzemelerinin ömrü, yüzey aşınma mukavemetine ve kırılım dayanımına bağlıdır. Beton parke taşları; yüksek evsaflı kaliteli beton ile üretilmesinin yanında, vibrasyon ve pres uygulamalarına da tabi tutuldukları için yüksek dayanımlara ulaşır.Bu sıkıştırma ve vibrasyon etkisiyle, betonda hava boşluğu minimum düzeye indirildiğinden, su emme oranı düşüktür. Bu da dona karşı mukavemetinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle beton parke taşlarının ömrü, alternatif kaplama malzemelerine (asfalt, yerinde dökme beton vb.) oranla daha uzundur.

Beton parke taşları altyapı çalışmalarında fazla zarar görmeden sökülüp tekrar kullanılabilir. Bu özellikleri nedeniylede en ekonomik kaplama elemanıdır. Şekil ve renk çeşitliliği, estetik yönünden de diğer alternatif kaplama malzemelerine göre üstünlük sağlar.

Ankara Kilit Taşı Beton parke taşları; kilit taşı (aşık taşı), küp taşı, kare taş, dikdörtgen taş, sekizgen taş, üçgen taş, kesik I taşı, S taşı, kare L taş ve çim taşı gibi birçok farklı şekil ve muhtelif renk seçenekleriyle kentsel çevre düzenine estetik açıdan sayısız katkı sağlar.

Diğer yapı taşı alternatiflerine göre, beton parke taşları birçok olumlu fark sağlar. En başta uygun fiyatı ile ekonomiktir. İnsan sağlığını etkileyebilen atıkların tersine geri dönüşümü sayesinde doğayla barışıktır. Kilitli beton parke taşları ve dekoratif taşlar % 5 – 6 dan daha az bir emiciliğe sahip olduğundan asfalt ve diğer kaplama malzemelerinden oldukça uzun ömürlüdür. Bu sayede malzemenin ömrüne ve görüntüsüne en çok zarar veren tuzlar ve kimyasal maddelerin zararlı etkileri en aza inmektedir. Özellikle şehir içi yol ve tretuar kaplamalarında, sanayi alan ve yollarında, araç park alanlarında, ticari merkezlerde, fabrika çevreleri ve benzeri yoğun çalışmalara maruz kalan bölgelerde, parke taşları gibi yıllarca bozulmadan kullanılabilmektedir.

Beton Parke üretiminde kullanılan hammadde; 0,5 mm – 7,15 mm boyutlarında kırma taş ve ince kum karışımına çimento ilave edilerek elde edilen karışımdır .Talebe göre bu karışıma çeşitli renklerde boyada ilave edilmektedir.

Kilitli parke taşında olması gereken özellikler

+ Öncelikle taşlar dayanıklı olmalı, darbe direnci ve yük taşıma kabiliyeti yüksek olmalıdır.

+ Kilit sistemi iyi olmalı, iki taş arasında mümkün olan an az boşluk kalmalıdır.

+ Köşe ve kenar gibi bölgeler için mevcut taşları kırmak yerine, uygun ölçülerde taşlar olmalıdır. Aksi halde standart boyuttaki taşları kırmak gerekecektir. İşe yarar olsa da pek istenen bir yöntem değildir.

+ Taşların rengi, bahçe dekorasyonu, kullanılan renkler ve duvarlar vb. ile uyum içerisinde olmalıdır.

+ Taşların üst yüzeyi ıslanınca kayganlaşmamalıdır.

+Taşların döşenmesi kolay olmalıdır.

+ Taşların fiyatı uygun olmalıdır.

+ Farklı renk seçenekleri ile dekoratif zeminler elde edilmesine olanak sağlamalıdır.

+ Park, bahçe ve yaya yollarında 6 cm’lik, hafif araç trafiği olan bölgelerde 8 cm’lik ve ağır araç trafiği olan bölgelerde ise 10 cm’lik parkeler kullanılmaktadır.

Beton parke üretiminde ürünlerin daha iyi olması için bazı kriterler vardır. Bunlar; üretilecek ürüne uygun malzeme seçimi, su da dahil olmak üzere bu malzemelerin bileşimi ve karışımı, uygun sıkışma, betonun olgunlaşmasını sağlamak için uygun kür, ilk sertleşme sürecinde beton içindeki yüksek sıcaklığın ortaya çıkmasından kaçınma ve daha sonra sıcaklık farklarının oluşmasını engellemek gibi kriterlerdir.

Beton Parkelerin alt tabakaları taşıyıcı tabakadır. Doğada bulunan ve sertliği yüksek granit, bazalt gibi taşlardan elde edilen agregaların elek analizi ve özgül ağırlık deney sonuçlarına göre bilgisayar ortamında uygun beton dizaynı yapılır ve bu tabaka oluşturulur. Alt tabaka betonun donma, çözünme, zaman içinde betonun dayanıklılığı içindir.Üst tabaka oluşumunda kullanılacak agregalarında ayrıca elek analiz ve özgül ağırlık testleri yapıldıktan sonra yüksek dozajlı çimento ile su çimento oranı 0,25 olacak şekilde karıştırılarak üretim amacına uygun beton hazırlanır ve böylece üst tabaka oluşturulur, üst tabaka aşınma ve estetik içindir.

Renkli ürünlerin tasarımı boya ile yapılmaktadır. Kullanılan boya dayanıklılığı düşürücü özelliği en az olan, insan sağlığına zararlı olmayan, çevre kirliliğine yol açmayan ve ışığa dayanımı deneylerle kontrol edilen granül boyalardır.

Hammadde ve Yardımcı Maddeler

Kilitli parke üretiminde hammadde olarak, çimento, çeşitli cinste ve boyutta agregalar ile yıkanmış kum, yardımcı madde olarak ise çeşitli renkte boyalar kullanılacaktır.  Hammaddeler ve yardımcı malzemeler yerli kaynaklardan temin edilmektedir.

Malzeme Olarak Asfalt ve Çimento

Bitumlu malzeme grubuna dahil olan asfalt, doğada serbest olarak nadiren bulunur ve genellikle ham petrolden elde edilir (Bu yazıda asfalt kelimesi, bitüm yerine de kullanılmaktadır). Rafinerilerde ısıtma derecelerine bağlı olarak nafta, benzin, gazyağı motorin ve madeni yağlar ayrıldıktan sonra kalan karışımdan fuel oil de ayrıştırıldıktan sonra geriye asfalt kalır. Bileşiminin hemen hemen tümü hidrokarbonlardan oluşan, organik kokenli, koyu kahve ile siyah arası renklerde bir malzemedir. Oda sıcaklığı civarında yarı katı ve katı hallerde bulunduğundan ısıtılarak sıvılaştırıldıktann sonra uygulanır (sıcak karışım). Viskoelastik ve termoplastik bir malzeme olarak ozellikleri yukleme hızı ve suresi ile sıcaklığa karşı cok duyarlıdır. Katı asfaltlar penetrasyon ve viskosite değerlerine bağlı olarak sınıflandırılırlar. Asfalt, birtakım cozeltiler katılarak da sıvılaştırılabilir. Bu şekilde elde edilen katbek asfaltlar ve asfalt emulsiyonları soğuk olarak uygulanabilirler ve daha ziyade sathi kaplamalarda, astar tabakalarında ve onarım işlerinde kullanılırlar [8,9].

Portland cimentosunun ana hammaddeleri doğada bol miktarda bulunan kalker ve kildir. Gerektiğinde aluminyum ve demir oksitler de katılarak belirli oranlarda birleştirilip öğütülen hammaddeler (farin) döner fırında pişirilirler. Fırından çıkan klinker az bir miktar alçıtaşı ile öğütülerek portland cimentosu elde edilir. Portland cimentosu su ile karıştırıldığında ortaya cıkan hamur reolojik olarak bir “rijit jel” dir. Yani once plastik halde iken zamanla katılaşarak (priz alarak) sertleşir ve bir sure dayanım kazanmaya devam eder. Asfalt ve diğer jel turleri gibi ısıtılınca veya karıştırılınca sıvılaşmaz. Hidrolik ozelliği dolayısı ile su icinde de priz alabilir ve suya karşı dayanıklıdır. Ham madde karışım oranları ve tane incelikleri ayarlanarak değişik dayanım sınıflarında cimentolar elde edilir ve yuksek erken dayanım sağlanabilir. Ayrıca bu şekilde priz surelerini, hidratasyon ısılarını ayarlamak ve sulfatlara karşı direnci arttırmak da mumkundur. Klinkerin -bir bolumu endustriyel atıklar olmak uzere çeşitli mineral katkılarla öğütülmesi sonucu elde edilen katkılı cimentolar yaygınlaşmış olup ceşitli teknik, ekonomik ve cevresel avantajlar sağlamaktadırlar. Çimento betonu genellikle acık gri renktedir.

Asfaltyol -Beton Parke yol karşılaştırması;

Beton Parke Yollar, Asfalt Yollara Göre Mevsimsel Hasara Uğramaz

Beton parkenin dayanıklılığının en çok önem kazandığı mevsim kış aylarıdır. Asfalt yolların % 61’i ağır kış koşullarında bozulmaktadır. Aynı koşullarda beton parkenin bozulma oranı en fazla % 5.5’tir. Ayrıca özellikle sıcak bölgelerde asfalt erime yapıp yolda yer değiştirmesinden dolayı kolay bozulma yapar ve sıcağı çok fazla çektiği için dışarıya da daha fazla verir.

Beton Parke Yollar istihdam oluşturur.

Beton Parke yol yapımında imalat ve döşeme işlerinde daha fazla personel istihdam edilir.İşsizlik için hükümetlerin teşvik ettiği sektörlerdendir.

Beton Parke Yollar Uzun Ömürlüdür

Beton kaplamanın en önemli üstünlüğü uzun hizmet ömrü ve üstün dayanıklılığıdır. Örneğin yıllar içerisinde izlenerek kaydedilen bir araştırmada, beton parke yolların servis ömürleri en az 20-25 yıl civarında olurken kaliteli asfalt yollarda 6-14 yıl olmaktadır.

Beton Parke Yolun İlk Yapım Maliyeti Asfalttan Düşüktür

Yaptığımız araştırmada ülkemizde beton parke yol yapım maliyetinin sanılanın aksine asfalta göre daha ucuz olduğu da ortaya çıkmıştır. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın kriterlerine göre yapılan bu maliyet hesapları beton parke yolun asfalt yola göre % 30- 40 arasında daha ucuz olacağını göstermektedir.

Beton Parke Yolların Taşıma Gücü Yüksektir

Beton Parke yol, üzerine gelen yükleri asfalta göre çok daha geniş bir alana yaydığından çökme olmaz. Zemin kötü olsa dahi asfalta nispeten daha az hasar oluşur, araç trafiğini taşır.

Beton Parke Yollar Her Mevsimde ve Her Koşulda Yapılabilir

Asfalt uygulaması düşük sıcaklıkta ve yağışlı havalarda yapılamadığından, yapım ve onarım mevsimi kısadır. Beton Parke yol ise asfaltın aksine ıslak zemin de dahil olmak üzere, hemen her iklim koşulunda yapılır. Asfalt kaplamaların belirli bir sıcaklıkta dökülmesi ve silindirle sıkıştırılması gerekmektedir. Beton parke kaplamalar ise vibratörlerle ve presle sıkıştırılmış olduğundan, ısı kaybı gibi bir sorun söz konusu değildir.

% 100 Yerli Malzeme ile Yapılır

Beton parke yollar, Türkiye’nin kendi kaynaklarından yapılır. Bugün Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış 42 çimento fabrikası ve ayrıca beton parke ve beton tesisi bulunmasına rağmen, asfalt (bitüm) temin edilen yalnızca 5 adet rafineri bulunmaktadır. Kullanılan asfaltın önemli bir kısmı ise ithal edilmektedir. ülkemizden döviz çıkışına neden olmaktadır.

Beton Parke Yolda Kullanılan Malzemeler Petrol Türevi Olmadığından Çevre Kirliliğine Yol Açmaz

Yüzey Sürtünme Katsayısı Asfalta Göre Daha Fazla Olduğundan Beton Parke Yollarda Fren Mesafesi Kısadır

Beton ParkeYollar Açık Renkte Olduğundan Gece Görüşünü Kolaylaştırır.

Beton Parke Yollar yağmur sularının bir kısmını yerin altına aldığından yeraltı sularının beslenmesini sağlar.Ayrıca eğimi yüksek yollarda suyun akıntısının hızını keser.

Sonuç olarak; Karayolları Genel Müdürlüğü ,Belediyeler ve İl Özel idareleri gibi yol yapımından sorumlu kurumlar avantajlarını göz önünde bulundurarak özellikle son yıllarda , asfalt yerine beton parke taşlarını yollarda kullanmaya başlamışlardır.

kilit parke taşları ankara, kilit taşları ankara, kilit taşı, kilit taşı ankara, kilit taşı ankara fiyatı, kilit taşı döşemesi, kilit taşı firması, kilit taşı fiyatları, kilit taşı ucuz, kilit taşı ustası, otopark için taş, otopark için zemin taşı, otopark zemin taşı, taş ustası, zemin taşı fiyatları, çevre düzenleme, şev taşı

Şimdi Ara