Günümüz modern çizgilerini daha üst seviyelere taşıyan ve yapı mimarinin zemin kaplama denince ilk akla gelen yapı malzemesi kilit parke taşı, adım atılan her alanda dekoratif çalışmalarda başrol oynamıştır.

Elbette ki zemin kaplamada kullanılmak üzere birçok alternatif yapı malzemesi üretimi yapılmaktadır. Ama eğer ki daha uzun ömürlü, daha zahmetsiz ve dekoratif bir yapı malzemesi arayanlar için kilit parke taşı doğru bir seçim olacaktır.

Özellikle uzun yıllar deformasyona uğramadan kullanılabilir olması akıllarda hiçbir soru işareti bırakmadan tercih edilmesine olanak sağlar. Bunun yanı sıra ekonomi yönünden  bütçe dostu oluşu da başka alternatif yapı malzemelerine yönelmeye gerek bırakmaz. Ayrıca uygulama aşamasında hiçbir zorluğa sebebiyet vermeden kolaylıkla sökülüp tekrar yerleştirilebilir ve adeta inci gibi dizilerek şık görünümler oluşturulur.

Kilit parke taşının dekorasyonda kullanıldığı alanlardan özetle bahsedecek olursak;

Yaşam alanlarımız olan ve görünümüne özen gösterdiğimiz site içi bahçelerimizde yemyeşil çimenlerin arasında bizlere küçük yürüyüş yolları olan bu parke taşları hem şık bir görünüm oluşturmuş hem de üzerinde yaptığımız yürüyüşü zevkli hale getirmiş olacaktır. Yine yaşam alanlarımıza yakın bölgelerde ve çocuklarımız parklarda oyun oynarken bizlerinde oturup onları seyrettiği, gölgesinde soluklandığı ahşap kamelyaların zemininde kullanılması dekorasyon açısından estetik bir şölene dönüşür ve alışılmışın dışında doğada pastoral bir görüntü sağlar. Cadde ve sokakların zemin kaplamasında da kullanılan  bu taşlar insanlığın hizmetindedir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi  uzun yıllar deforme olmadan her türlü etkene karşı dayanıklılığını koruyan bir malzeme oluşuyla ulaşım yollarında kullanılması özellikle ağır tonajlı araçların rahat bir şekilde ulaşım yapmasına yardımcı olur.

Daha bunlar gibi istenilen her alanda, her mekanda  kullanıma uygun,  renk renk, desen desen üretilen bu yapı taşları modernizmin ve estetik dekorasyon platformunun  demirbaşı olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

 

Şimdi Ara