ankara-kilit-tasi

Ankara Kilit Taşı Nasıl İmal Edilir?

Ankara kilit taşı nasıl imal edilir, bu yazımızda bundan bahsedeğiz… Ancak bu konuya tam olarak giriş yapmadan bazı şeyleri incelememiz gerekmektedir, zemin kaplama taşlarının hayatımızda nasıl bir yeri var ve tarihçesi nedir? Bu taşların ana malzemesi olan beton nasıl yapılır vs. Bu konulara biraz sonra geniş bir yelpazede bakacağız.

Zemin Kaplama Taşlarının Hayatımızdaki Yeri

İçerisinde bulunmuş olduğumuz çevre ile bütünleşen ve ayrıca doğa ile bütünleşmeye yatkın olan Parke altyapı elemanları günümüzde “çevre düzenleme” mimarisinin ve bir nevi yan inşaat sektörünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.(bordür taşı) Bunun başlıca sebebi şudur ki Kolay kullanımı uzun ömrü ve az masraflı oluşu, beton kilitli parke taşlarını en ekonomik malzeme haline getirmiştir. Kilitli parke taşı ustası nın elinde tam bir sanat eseri olarak teşhis edilmesinde hiçbir sakınca görmüyorum… Altyapı çalışmalarında kilitli parke taşları na, herhangi bir zarara sebebiyet vermeden çıkar tak uygulanabilir. Bu sebepten ötürü herkesin de kabul edeceği gibi ekonomiktir de.

Kilitli Parke Taşı

Aslında hayalî bir varsayım olacak ama bana göre asırlar boyunca dokunulmasa o dayanıklılığıyla yine tarihte kendine yer bulacaktır. Yıllar geçse dahi her türlü doğa şartlarına ve ağır tonajlı yüklere dayanıklı olan kilitli parke taşlarının sağlamlığı ve uzun ömrü artık herkes tarafından kabul görmektedir. Beton kilitli parke taşları ve dekoratif taşlar araştırmalar neticesinde saptanan rakam şudur ki %5 ten daha az bir emiciliğe sahiptir ve bu özelliği ile de asfalt ve diğer yer kaplama malzemelerinden oldukça uzun ömürlüdür. İşte tam da bu sebeple kilitli parke taşı na en çok zarar veren tuz ve kimyasalların zararları ve aşındırma olasılığı en aza indirgenmektedir. Bununla beraber yer kaplama Kilitli parke taşlarının dayanıklılığı, yüzey aşınma hızına ve yatkınlığına bağlıdır. (kilitli parke taşı fiyatlarıKilitli parke taşı ustası nı adeta bir sanatçıya dönüştüren Beton Parke taşları şekil ve rengarenk çeşitleri ile estetik yönüyle ise diğer yer kaplama elementlerine göre tercih edilme önceliğine sahiptir. Beton parke, bordür taşı gibi altyapı elemanlarının inşaat ve “çevre düzenleme” Alanlarında Kilitli Parke Taşı ustası ile bir şahesere dönüşebilen çevreler, inşaat etrafları, park ve bahçe düzenlemeleri bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamaktadır…

Kilitli Parke Taşı Nasıl İmal Edilir?

 

Öncelikle Beton Parke Taşı Hakkında Bilgi vermek isterim. Bir Diğer Adı Kilitli Park Taşı Çevremizde aynı amaçla kullanılan çevre düzenleme gereçlerine göre oldukça fazla tercih edilen malzeme olan Beton Parke taşı, çeşitli uygulamalarıyla ve uzun yıllar her türlü doğa şartlarına ve fazla yüke dayanması, çok sağlam olması ve yıllar geçse dahi ilk halinden uzaklaşmaması ile artık herkes tarafından onaylanmaktadır. Birçok alanda rahatlıkla kullanılan ve her türlü Çevre mimarisine uyum gösterebilen Beton kilitli parke taşı, bu özelliklerinin yanı sıra çevre düzenleme ustası nın elinde çevreye dekoratif ve nadide bir görünüm sağlaması ile de kaliteli ve ucuz şekilde bir sürüm ile ihtiyaç duyanlara adeta ben buradayım demektedir. Binaenaleyh şehir içi yol ve çevre düzenleme kaldırım, işletme önleri zemini kaplamalarında, sanayii alanları ve yollarında, otopark alanları, ticari merkezler, avmler, fabrika çevreleri vb. alanlarda beton kilitli parke taşı ustası gayretleri ve yoğun çalışmaların etkisinde kalan bölgelerde yıllarca bozulmadan kullanılabilecek kilitli parke taşı, değişik renk seçenekleri sayesinde de geniş bir uygulama alanı bulabilmektedir.(bordür taşı) Ve bu zemin kaplama malzemelerinin ömrü, yüzey aşınma mukavemetine ve kırılma dayanıklılığına bağlıdır. Beton kilitli parke taşları; yüksek evsafla “kaliteli” beton ile üretilmesinin yanında, titreşim ve basınç uygulamalarına da maruz bırakıldıkları için yüksek bir dayanıklılık seviyesine ulaşır. Tabi bu durumu bir kilitli parke taşı ustası zemin döşemesine başlamadan önce en iyi şekilde analiz etmeli, doğru hamleler ile zemini kilitli parke taşları nı döşemeden önce kuvvetlendirme yoluna gitmelidir. Zeminde Hava bırakmamalı ve basınç ve vibrasyona dayanıklı hale getirmelidir. Kilitli parke taşı ustası bu işlemleri bitirdikten sonra beton kilitli parke taşı döşeyeceği zemini en iyi şekilde sıkıştırma yoluna gitmelidir.

Bu sıkıştırma ve Titreşimin etkisiyle, beton kilitli parke taşı hava boşluğu minimum düzeye indirildiğinden, su emme oranı düşecektir. Bu da donma ile kırılganlaşmalara karşı dayanıklılığın artmasını sağlayacaktır. Bu neden de beton kilitli parke taşlarının ömrü, alternatif kaplama malzemelerine (asfalt, yerinde dökme beton vb.) oranla daha uzun olduğunun bir kanıtıdır…(bordür taşı) Daha önce de söylediğimiz gibi Beton kilitli parke taşları altyapı çalışmalarında fazla zarar görmeden sökülüp tekrar kullanılabilir. Bu özellik dahi başlı başına tercih edilmesi için bir sebep değil midir? Veya bu özelliği itibari ile yine ekonomik değil midir? Dekoratif özelliklerine de defaatle değindiğim beton kilitli parke taşı bir tuval ve kilitli parke taşı ustası ise bir ressam olabilir bu haliyle… Beton kilitli parke taşıçeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz; kilit taşı (aşık taşı), küp taşıkare taşdikdörtgen taşsekizgen taşüçgen taşkesik I taşıS taşı, kare L taş ve çim taşı gibi birçok farklı şekil ve farklı renk seçenekleriyle kentsel çevre düzenleme alanına estetik açıdan sınırsız katkıları mevcuttur.

Kilitli Parke Taşı Farkı!

Yine alternatiflerine göre bir kıyas yapmak zorunda kalırsak, kilitli parke taşları birçok olumlu fark sağlar. Bunlar bir de maddeleyelim daha iyi anlaşılması açısından (kilitli parke taşı fiyatları)

Herkesin aklına ilk gelen madde; ekonomiktir. : )
Bilindiği üzere asfalt gibi paydaş elementlerinin doğaya belli başlı zararları vardır Kilitli parke taşı doğa dostudur.
Asfalt gibi paydaş elementleri yağmur suyunu sürekli emerek adeta ömrünü azaltmaktadır Kilitli parke taşı emme oranı %5 tir ve bu özelliği onu uzun ömürlü kılar. Yağmur suyuna karışarak yere düşen kimyasal atıklar, tuzlar vs. zemini çürütücü şeyler kilitli parke taşı tarafından bir emilime uğramadığından herhangi bir zararları da dokunamamaktadır..
Özellikle şehir içi yol ve tretuar kaplamalarında, sanayi alan ve yollarında, araç park alanlarında, ticari merkezlerde, fabrika çevreleri ve benzeri yoğun çalışmalara maruz kalan bölgelerde, parke taşları gibi yıllarca bozulmadan kullanılabilmektedir.
Bir asfalt düşünün asfalt ustaları na hangi renkte asfalt istediğinizi söyleyebilir misiniz? Bildiğimiz üzere asfalt tek renktir ancak kilitli parke taşı ustası sizin isteğinize göre boyalı kilitli parke taşı kullanarak sizleri çevre düzenleme yapıp rengârenk bir ortama kavuşturabilir.

 

Kilitli Parke Taşında olması gereken özellikleri de daha iyi anlamamız açısından maddeleyelim;
Kilitli parke taşı veya bordür taşı ağır yüke vibrasyon ve basınca dayanıklı olmalıdır.
Kilitli parke taşı kilit sistemi çok iyi olmalı kilitli parke taşı ustası taşlar arasındaki boşlukları en ideal şekilde ayarlamalıdır.
• Köşe ve kenarlar için uygun boyutta kilitli parke taşı ayarlanmalı, mevcut büyük ve sabit şekilli taşlar kullanılmamalı yerine göre taş seçimi yapmalı kilitli parke taşı ustası.
• Eğer düzenleme yapılacak olan çevre de bir renk kombinasyonu gerekiyorsa kilitli parke taşı ustası bunu göz ardı etmemeli ve kilitli parke taşı nı çevre düzenleme ile kombinlemelidir.
Kilitli parke taşı ustası kilitli parke taşının döşemesini yaparken en kolay ve pratik yolu seçmelidir.
Kilitli parke taşı ustası müşteriye kilitli parke taşı fiyatları nı en ekonomik şekliyle sunmalıdır.

Nerelerde Kullanılır?

Bahçe, Park ve çevre düzenleme yapılan yollarda 6 santimetrelik, hafif araçların kullandığı bölgelerde 8 santimetrelik ve ağır yüklü araçlar için kabul gören bölgelerde ise 10 santimetrelik Beton Kilitli Parke Taşları kullanılmaktadır. Kilitli Beton parke taşı bordür taşı üretiminde kaliteli olması için bazı önemli noktalar vardır. Kısaca bahsedelim, bunlar; ürüne uygun malzemeler ince eleyip sık dokunmalı, su başta olmak üzere bu malzemelerin yapı yaşları, uygun sıkışma oranı dikkate alınarak, beton kilitli parke taşının tam anlamıyla hazır hale gelmesi için uygum ortam şartları oluşturulmalı, beton kilitli parke taşının yapım sürecinde beton kalıplara dökülmesi itibari ile donma sürecine kadar her an dakika dakika sıcaklık farkları dikkate alınmalı, en iyi şekilde ayarlanmalı ve beton kilitli parke taşı hazır hale getirilmelidir…

Kilitli Parkelerin alt tabakaları taşıyıcıdır. Doğa şartlarında hazır bulunan ve oldukça sert granit, bazalt gibi volkanik taşlardan elde edilen agrega çakıllarının analizi ve kendisine has ağırlık deney sonuçlarına göre laboratuvar ortamında uygun kilitli parke taşı tasarımı yapılır ve bu alt taşıyıcı kısım oluşturulur. Taşıyıcı kısım kilitli parke taşının donma, çözünme, zaman içinde betonun dayanıklılığı için gereğinden fazla analiz edilerek oluşturulmalı, üretilmelidir. Peki, kilitli parke taşında üst tabaka nasıl olmalı. Üst tabaka oluşumunda kullanılacak agrega çakıllarının ayrıca laboratuvar ortamı analiz ve kendine özgü ağırlık testleri yapıldıktan sonra yüksek oranlı çimento ve su/çimento oranı 4 te 1 olacak şekilde karıştırılarak üretim amacına uygun bir şekilde tasarımı da göz önünde bulundurularak kilitli parke taşı oluşturulur ve çevre düzenlemebahçe düzenlemepark düzenlemeustası için hazır hale getirilir. Yolların ve Çevre düzenleme zemininin köstebek yuvasına dönüşmemesi ve Çevre düzenleme tasarımının bozulmaması için Üst tabakanın aşınmaya karşı oldukça dayanıklı olmasına dikkat edilmesi gerekir. ankara kilit taşı için tıklayın Bilindiği üzere renkli ürünler boya ile beton karıştırılarak yapılır. Binaenaleyh kullanılan boya mevsimlere dayanıklı, solmayan, çevre ve insan sağlığı açısından herhangi bir zararlı etkisi bulunmayan, çevre düzenlemebahçe düzenlemepark düzenleme gibi işlerde zarara yol açmayan, laboratuvar ortamında güçlendirilmiş granül olmalıdır…

Şimdi Ara